MamboLearn.com
 
 
آخرین مطالب سایت
Home arrow صفحه اصلی arrow تئوری رفتار برنامه ریزی شده arrow تفاوت بین باور و نگرش چیست؟
تفاوت بین باور و نگرش چیست؟ ساخت PDF چاپ ارسال به دوست
رای کاربران: / 19
ضعیفعالی 
نویسنده admin   
1389/01/12 ساعت 00:00:00

نگرش (Attitude) و باور (Belief) دو واژه یا بهتر است بگویم دو متغیری هستند که نه تنها معنای جنرال و عمومی در بین افراد جامعه دارند، بلکه بخاطر تعاریف تخصصی که برای آنها در ترمینولوژی علم روانشناسی درنظر گرفته شده است از پر کاربرد ترین واژه های کلیدی در مقالات و پژوهش های مرتبط با آن بخشی از روانشناسی که مرتبط با علوم رفتاری (Behavioral studies) است می باشند و این نوع مطالعات از شایعترین پژوهشهای مالتی دیسیپلیناری است که شاخه های متعددی از علوم را در بر میگیرد منجمله: علوم روانشناسی، علوم پزشکی، توسعه بهداشت، علوم مدیریت، علوم فن آوری اطلاعات و ارتباطات، تجارت الکترونیک، بانکداری، بازاریابی و مارکتینگ، علوم ورزشی، و .... و تقریبا هرپژوهشگری که بخواهد به عوامل موثر(Predicting factors, explaining factors) در تصمیم (Intention) به بروز یک رفتار (Behavior) بپردازد، و یا اگر به زبان Research Methodology و آمار بخواهیم بگوییم، قصد داشته باشد سهم متغیرهای Predictor در Explain کردن واریانس در متغیر Outcome که هردو متغیر از عوامل روانشناختی باشند را محاسبه کند، ازاین نوع مطالعات استفاده می کند.


امروز در یادداشتهای بازدید کنندگان سایت مرور می کردم و به سوال یکی از بازدید کنندگان برخوردم که در یازدهم دیماه 1388 بصورت تلگرافی پاسخ کوتاه آن را منتشر کرده و البته قول داده بودم پاسخ کاملتری برای آن سوال در آینده منتشر کنم و حالا نه تنها الوعده وفا..... بلکه در انتهای همین پاسخ، به بعضی از شایعترین آنالیزهای آماری مرتبط با نگرش و باور های رفتاری نیز اشاره می کنم.

سوال:
با سلام و احترام 
از اينكه وقت ارزشمند خود را در اختيار ما قرار مي دهيد بسيار سپاسگزارم
سوال من اين است كه آيا مي توان باورها را كه خود جزئي از نگرش است با خود نگرش مقايسه كرد مثال:بررسي رابطه باورهاي فرهنگي با نگرش نسبت به ... و اصولا تفاوت باور با نگرش در چيست.با تشكر فراوان

 
پاسخ:
نگرش یا Attitude یعنی ارزیابی عمومی شما از یک رفتار یا یک واقعیت یا یک چیز. مثلا نگرش شما نسبت به پول دادن به متکدیان خیابانی ممکن است این باشد که شما این عمل را عملی با ارزش بدانید و یا دیگری ممکن است این عمل را عملی بی ارزش بداند.

ولی سوال این است که چه چیزی این نگرش ها را شکل می دهد و می سازد؟
چطور شده است که یک نفر نگرش منفی نسبت به یک عمل دارد و فرد دیگری نگرش مثبت به آن عمل دارد؟

پاسخ این است: باور ( Belief )
یعنی این باورهای ما هستند که باعث شکل گیری نگرش ما نسبت به یک موضوع می گردند. 

اگر شما مثلا باور داشته باشید که پول دادن به متکدیان باعث زشت شدن چهره شهر می شود، این باور می تواند در ایجاد نگرش منفی در شمانسبت به پول دادن به متکدیان موثر باشد.
برعکس، اگر شما باور داشته باشید که پول دادن به متکدیان باعث حل مشکل یک عده بدبخت می شود، بنابراین این باور ممکن است باعث ایجاد نگرش مثبت در شمانسبت به پول دادن به متکدیان بشود.

از نظر تئوریک، کسی که بیشتر از همه به ارتباطات بین باورها و نگرش ها پرداخته است، آقای آیزن Ajzen و خالق تئوری مشهور رفتار برنامه ریزی شده (Theory of Planned Behavior=TPB) است. در این تئوری یک متغیر وابسته داریم به نام تصمیم یا Intention ، که این متغیر خود باعث بروز رفتار یا Behavior می شود. هر کس برای اینکه به کاری مبادرت ورزد لازم است که ابتدا تصمیم به انجام آن کار بگیرد.

خود این متغیر تصمیم، در تئوری رفتار برنامه ریزی شده یک متغیر وابسته یا Outcome Variable است که واریانس آن توسط سه متغیر مستقل یا Predictor به نامهای Attitude  و Subjective Norm و Perceived Behavioral Control توضیح داده می شود.

حالا هر کدام از این سه متغیر مستقل، خودشان توسط متغیرهای مستقل دیگری شکل می گیرند که در این قسمت از مدل، هر یک از سه متغیر مستقل نام برده شده در بالا خودشان در شکل یک متغیر وابسته ظاهر می شوند.

در همان مثال مورد بحث در سوال دوستمان، به رابطه نگرش و باور ها می پردازیم. در اینجا نگرش یک متغیروابسته ای است که توسط دو متغیر دیگر ( البته در تئوری tpb توسط دو متغیر و درتئوریهای دیگر توسط چند متغیر دیگر) شکل می گیرد که همانطور که در مثال فوق الذکر بیان شد، یکی از این دو متغیر مستقل متغیری است به اسم باورهای رفتاری و یا Behavioral Beliefs  . متغیر دوم در این مدل، متغیری است به اسم Outcome Evaluation.

درمثال مربوط به کمک مالی به متکدیان، هر چقدر که یک باور مشخص در ذهن یک فرد از قدرت بیشتری برخوردار باشد( یعنی نمره ای که بر اساس شاخص های Likert  به آن باور می دهیم ضربدر نمره ای که باز هم بر اساس همین شاخص لیکرت به قدرت هر باور یا همان Outcome Evaluation می دهیم ) ، آن باور سهم بیشتری در شکل گیری نگرش یا Attitude نسبت به رفتار یا Behavior مورد نظر دارد.

بنابراین اگر مثلا شایعترین باورهای شکل دهند نگرش نسبت به کمک مالی به متکدیان شامل مثلا چهار باور باشد، هر یک از این باورها قدرت مشخصی دارد و نهایتا یکی از آنها قویترین نقش را در شکل گیری نگرش نسبت به این رفتار دارد که در مثال بالا یکی از باورهای  مورد اشاره، باور داشتن به این بود که پول دادن به متکدیان باعث رفع مشکلات زندگی این بدبخت ها می شود. درمورد همین باور، اینکه ما چقدر دوست داشته باشیم که اصلا مشکلات زندگی این گروه رفع شود، به متغیر Outcome Evaluation اشاره می کند.

بنابراین حاصلضرب عددی این دو متغیر می تواند شکل دهنده بخشی از نگرش ما نسبت به رفتار مورد نظر باشد و البته دراین زمینه باورهای متعددی نقش دارند.

یکی از نکاتی که مکررا در مقالات و بویژه در مقالاتی که توسط کسانی که عملا در رشته دیگری بجز علوم رفتاری تجربه یا تخصص داشته باشند مشاهده می شود این است که عمده این مقالات و حتی پایان نامه های دانشجویی، وقتی که به پرسشنامه ها و جدول متغیرهای آنها نگاه می کنیم مشاهده می شود که پژوهشگر محترم اصلا همه این متغیر ها را با هم قاطی کرده و همه را یک کاسه کرده است.

بارها مشاهده کرده ام که مثلا یک نفر آمده و در پژوهشی تحت عنوان بررسی نگرش نسبت به موضوع ایکس، ده سوال در پرسشنامه وارد کرده است که این ده سوال را بعنوان نمره نگرش فرد درنظر گرفته است. حالا به سوالات که نگاه  می کنیم می بینیم نصفی از این سوالات مرتبط با نگرش هست و تعدادی دیگر مرتبط با باور است و تعدادی دیگر اصلا مرتبط با یک متغیر رفتاری دیگر است و حتی دیده ام که سوالات مرتبط با اندازه گیری متغیر Intention نیز در همین بخش و زیر نام متغیری به نام نگرش گنجانده شده است. و عجیب تر از همه هم آن است که این مقالات توانسته از سد داوران مقالات جورنالها نیز گذشته و اجازه انتشار پیداکند.


یک قدم به جلوتر:

آنالیز های آماری مورد استفاده در ارتباط بین متغیر Attitude و متغیر Beleif:

در اینجا ممکن است پژوهشگرانی که یکی از بخش های مطالعه شان درارتباط با متغیرهای باورهای رفتاری و نگرش باشد سوال کنند که چه آنالیزهای آماری برای ارتباط بین این دو متغیر لازم است انجام شود؟

پاسخ:

لازم است که یک مدل طراحی شود که در این مدل، متغیر نگرش متغیر وابسته ما باشد و به تعداد باورهای رفتاری مورد مطالعه نیز متغیر های مستقل داشته باشیم. 

البته این مدل درصورتی است که بر اساس تئوری رفتار برنامه ریزی شده بخواهیم کار بکنیم. درصورتی که سایر مدلها مد نظر باشد، متغیرهای ما قدری تفاوت دارد.

ابتدا متناظر با هر متغیر مستقل نیز یک متغیر از نوع Outcome Evaluation تعریف می کنیم.


حالاستونهای اصلی  Conceptual framework ما با مشخص شدن متغیرهای اصلی مورد مطالعه کامل شده است. منتهی نمی دانیم که در این مدل، هر کدام از این متغیرهای مستقل چه سهمی در پیش بینی کردن متغیر اتیتیود و یا بهتر بگویم در شکل دادن متغیر اتیتیود دارند.

برای اینکار باید آنالیزهای مختلفی را درنظر گرفت که شایعترین و حداقل آنالیزهای لازم شامل موارد زیر است:

1- Zero Order Corelational analysis

2- partial Corelation

3- Standard Multiple Regrerssion Analysis

4- در صورتی که ( دراکثر موارد ) متغیرهای زمینه ای هم در میان باشند، انجام Hierarchical Multiple Regression Analysis ضروری است ( تقریبا در تمام موارد ).

5- بسته به نوع هایپوتزها و Specific Objective هایی که در نظر پژوهشگر وجود دارد، و بنابراین درصورتی که ایشان Research Design خود را از نوع دیگری انتخاب کرده باشند ممکن است آنالیزهای دیگری نیز به این جمع افزوده شود و یا از آن حذف شود.


امیدوارم توضیح نسبتا کاملتری که به این سوال در زمینه ارتباط با نگرش و باور ارائه دادم تا حدودی توانسته باشد دیدگاه پژوهشگران محترم سایر رشته ها را که قصد دارند از مطالعات رفتاری در اجرای پژوهش های خود استفاده کنند نسبت به کاربرد تخصصی و بجای متغیرهای مورد استفاده در تئوری های رفتاری اصلاح کرده باشد.یادداشت های بازدیدکنندگان

نویسنده Anonymous در تاریخ 1389/06/04 ساعت 11:21:53
فاطمه یاری

نویسنده در تاریخ 1389/12/05 ساعت 10:44:15
با سلام و احترام 
من دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد بازرگانی میباشم و موضوع پایان نامه ام بررسی تاثیر باورها و نگرشها نسبت به تبلیغات تجاری اینترنتی بر رفتار مصرف کنندگان میباشد.میخواستم از شما در رابطه با معرفی کتاب در این حوزه راهنمایی بگیرم 
قبلا از بذل توجه شما کمال تشکر را دارم 
سیده فاطمه شبیری

نویسنده در تاریخ 1389/11/03 ساعت 12:54:41
آيا نگرش براساس نظريه فستينگر نبود؟

نویسنده ایمیل حذف شد در تاریخ 1390/09/30 ساعت 12:00:44
وضوح و روشنی نگرش از عوامل موثر ارتباط بین نگرش و رفتار با ذکر یک مثال توضیح دهید؟ 
 
پاسخ: 
سوال شما مبهم است. لطفا واضح بیان بفرمایید که بتوانم راهنمایی کنم. 
دکتر مهرداد جلالیان

نویسنده در تاریخ 1390/11/10 ساعت 11:01:45
با سلام و احترام 
می خواستم اگر لطف کنید تفاوت بین تز و آنتی تز را بفرمایید 
متشکرم

نویسنده Anonymous در تاریخ 1391/01/29 ساعت 18:42:26
با سلام . هرباوری درجای خودش ودرزمان ان باوربانوع نگرش ودیداشخاس 
مهم وباارزش میباشد. 
باتشکرازمتن زیبای شما

نویسنده در تاریخ 1391/01/30 ساعت 07:09:22
با سلام واحترام 
تز: اظهار نظر (مثبت یا منفی) 
آنتی تز: اظهار نظر مثبت میباشد.

نویسنده در تاریخ 1393/01/09 ساعت 09:49:37
با سلام و عرض ادب من تحقیق در خصوص باورها مردم در خصوص اعتیاد دارم اما بین نگرش مردم و باورهای آنها موضوع در ذهن من شفاف نیست یعنی در واقع دنبال چه نظریاتی باشم یا تحقیق من از نوع کیفی باشد یا کاربردی .لطفا در این مورد راهنمایی کنید باتشگر 
پاسخ جلالیان: 
بنظر می رسد شما هنوز دراین مرحله نیاز به مطالعه عمیق موضوعاتی چون باور و نگرش و رفتار دارید و درمرحله بعد هم لازم است مطالعه عمیقی بر روی ادبیات پژوهش انجام شده در فیلد خودتان بر روی همان موضوع موردنظر انجام بدهید و بعد از اجرای این دو کار فوق, بصورت اتوماتیک پاسخ خود را درخواهید یافت. 
موفق باشید 
مهرداد جلالیان

نویسنده در تاریخ 1392/11/27 ساعت 17:06:15
با سلام 
در مورد چهار کلمه:trust, belief,confidence and faith تا=عاریف و روابط آنها در صورت امکان راهنمایی بفرمایید لطفا بت ذکر منبع

نویسنده ثریا غلامی دانشج در تاریخ 1393/01/15 ساعت 19:33:20
باسلام لطفا مرا در زمینه ناشناخت گرایی اخلاقی وهمچنینین تحلیل گرایی اخلاقی راهنمایی کنید در ضمن ایا تحلیل گرایی اخلاقی همان نسبیت گرایی هست 
با تشکر بسیار فراوان  
ادرس ایمیل:
نام شما / ایمیل شما

آخرین بروز رسانی ( 1389/01/12 ساعت 11:11:04 )
حاضرین در سایت در این لحظه
39 میهمان حاضرند
منوی اصلی
صفحه اصلی
روش انتشاردر ISIومجله معتبر
روش نگارش مقاله آکادمیک
منتخبی ازمطالب سایت
دانلود مجموعه آموزش درپژوهش
آمارتحلیلی
روش تحقیق (عمومی)
آماروروش تحقیق پزشکی
اخلاق پژوهش و اخلاق انتشار
دانلود Video و Audio آموزشی
معرفی ناشران ومجلات معتبر
لیست مجلات تقلبی و جعلی
ایمپکت فاکتور و اینجور چیزا
برنامه سخنرانی های من
آلبومهاوسفرنامه های مصورمن
اطلاعات برای مسافران مالزی
رنکینگ دانشگاههای جهان
بورسیه و گرانتهای بین المللی
تئوری رفتاربرنامه ریزی شده
یادداشت های متفرقه
کارگاه مقاله نویسی ISI
گزیده نظرات بازدیدکنندگان
ایمیل و تماس با من Email
جستجوی پیشرفته
English Website: Click Here
ویرایش پیشرفته مقاله انگلیسی

مجله معتبر پزشکی (انتشار رایگان)

مجله Electronic Physician
انتشار مقالات پزشکی و بهداشت
بدون هزینه انتشار
داوری سریع وسازنده
نمایه شده در ISC

آمار بازدید از سایت
بازدیدکنندگان: 3401435
تبادل بنر

 

آیتم های مرتبط
عضویت در خبرنامه سایت

Click to join drjalalian

Click to join drjalalian

راهنمای عضویت در خبرنامه

تبادل لینک با سایتهای مفید


دکترفرهت، متخصص نوزادان

انتشار مقالات درمجله الکترونیک فیزیشن

ویراستاران: آموزش ویرایش فارسی


 
     
خروجی سایت
پربیننده ترین های سایت
Copy of آخرین مطالب سایت

Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
توسعه یافته توسط تیم مامبولرن
Supported By Offshore Company
MamboLearn.com